post dodany: , w kategorii: porady.

Remont to słowo, które potrafi przerazić niejednego. Wydaje się być małym koszmarem, z którym nie będzie można sobie poradzić. Nic bardziej mylnego – wystarczy się do niego dobrze przygotować.

Jak przygotować się do remontu?

Aby wszystko mogło się udać, ważne jest zaplanowanie kolejności prac. Działanie z harmonogramem usprawni całe przedsięwzięcie, zarówno jeśli chodzi o same prace, ale także o zakupy, budżet i sprzątanie. Ustalić trzeba oczywiście sam termin remontu. Ważna jest pora roku w jakiej się on odbędzie (szczególnie, jeśli nie można czasowo zmienić miejsca zamieszkania). Wiosna i lato to najlepszy czas na skuwanie kafelków, zdzieranie tynków, wyburzanie ścian i prace przy użyciu chemii budowlanej – czyli wszystko to, do czego niezbędne jest wietrzenie wnętrz. W miesiącach ciepłych trzeba również wymieniać drzwi, okna i instalację wodno-kanalizacyjną. Natomiast w miesiącach chłodniejszych można wykańczać wnętrza.

Po ustaleniu terminu remontu, zakupy dobrze jest zacząć na około dwa miesiące przed nim. Często zdarza się bowiem, że wybrane płytki czy panele dostępne są tylko na zamówienie i trzeba będzie na nie czekać. Kiedy taka sytuacja zdarza się tuż przed samym remontem to opóźnia pracę całej ekipy budowlanej i niepotrzebnie wydłuża remont. Przed wyruszeniem na zakupy trzeba zrobić listę niezbędnych sprzętów i produktów. Trzeba znać dobrze wszystkie wymiary (okien, pomieszczeń, itd.) – pozwoli to na oszacowanie ilości potrzebnych materiałów.

Planowanie remontu

Kiedy pracami nie nadzoruje architekt, to samodzielnie trzeba upewnić się, jakie zmiany są możliwe. To znaczy w projektach budynku należy sprawdzić to, które ściany są działowe i gdzie znajdują się poszczególne instalacje. Pozwoli to bowiem na bezpieczne i skuteczne zaplanowanie prac i przeróbek. Na początku trzeba także ustalić kolejność działań. Zacząć trzeba będzie od tych najcięższych, to znaczy: skuwania warstw podłogowych lub ściennych oraz od wyburzania albo stawiania ścian. Remont powinien rozpocząć się w łazience i kuchni. Umożliwi to późniejsze korzystanie z sanitariatów, a przede wszystkim z wody. Wśród pierwszych kroków powinno być także sprawdzenie różnego rodzaju instalacji – by ewentualne potrzebne zmiany nie „wyszły” już po skończeniu robót budowlanych i na przykład po położeniu kafelków. Kolejnymi krokami powinny być:

  • montaż płyt gipsowo-kartonowych,
  • układanie płytek ceramicznych
  • układnie posadzek,
  • osadzanie drzwi wewnętrznych,
  • gruntowanie i prace wykończeniowe ścian,
  • montaż gniazdek (i innych elementów elektrycznych,
  • „biały montaż” w łazience,
  • składnie i ustawianie mebli.

Jak widać, najpierw trzeba zacząć od prac największych (i najpilniejszych), a później stopniowo przechodzi się do prac drobniejszych.

Zabezpieczanie mieszkania

Bez względu na to, czy remont ma być odświeżeniem wnętrz, czy też gruntowną zmianą, pomieszczenia przed jego rozpoczęciem muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Dzięki temu uniknie się zniszczeń podłogi i mebli, a także sprzątanie po całym przedsięwzięciu nie będzie zbyt uciążliwe. Kiedy remont jest gruntowny z pomieszczenia trzeba wynieść meble, najlepiej też zdemontować gniazdka, włączniki i żyrandol. Kiedy nie da się ich wynieść – najlepiej ustawić je na samym środku i dokładnie przykryć folią.

Oczywiście każde z pomieszczeń w domu zabezpiecza się adekwatnie do tego, co będzie w nim robione. W czasie tynkowania i malowania folią i samoprzylepną taśmą malarską trzeba okryć wszystkie elementy, które nie będą pokrywane zaprawą, to znaczy: okna, gniazda ścienne, wyłączniki do światła, futryny oraz ewentualnie te części ścian, które będą miały inną fakturę. Bardzo dużą wagę trzeba przyłożyć do podłogi, bo to właśnie ona jest najbardziej narażona na zabrudzenia i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W sklepach można znaleźć obecnie wiele przeznaczonych do jej zabezpieczania materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje podłoga z drewna, gdyż ma dużą podatność na zarysowania oraz osadzanie się piasku czy kurzu. Posadzki można zabezpieczać grubą folią ochronną lub tekturami falistą albo litą (którą trzeba dokładnie przytwierdzać do podłoża). Tekturę najpierw rozdziela się na kilka pasów, a później te układa równoległe wobec siebie. Każdy z nich do podłoża przylepia się oddzielnie, co zaoszczędzi pracy, kiedy na przykład pod jeden z kawałków tektury dostanie się zabrudzenie. Wtedy odrywa się tylko ten konkretny, a pozostała warstwa ochronna podłogi pozostaje nienaruszona. Ważne jest również to, by układając na powierzchni materiały ochronne zostawić dwu milimetrową szczelinę. Tektura czy folia nie powinny stykać się od razu ze ścianą, a przestrzeń ta powinna być przykryta papierową taśmą. Wtedy całość będzie jeszcze lepiej się trzymać.

Co jeszcze trzeba przygotować do remontu?

Zaopatrzyć się trzeba we wspomnianą wcześniej folię ochronną. Kiedy remont to tylko odświeżenie koloru ścian wystarczy folia malarska którą przykryje się meble. Kiedy remont jest większy (np. kucie ścian), folia musi być o wiele grubsza. Trzeba oczywiście zwracać uwagę na to, co się będzie przykrywać: cienka folia będzie dobra na przedmioty o opływowych kształtach, grubsza zaś na meble z ostrymi krawędziami.

Niezbędnym elementem wyposażenia będzie również taśma malarska, która służy do mocowania materiałów ochronnych – zarówno na podłodze, jak i na pozostałych w pomieszczeniu meblach. Bardzo dobrze sprawdza się ona jako ochrona framug okiennych i futryn. Taśma malarska może zostać przyklejona także go grzejnika (oczywiście kiedy został on wcześniej wyłączony). Taka taśma posłużyć może także do wykonywania różnych dekoracyjnych prac malarskich. Niezbędnymi elementami wyposażenia będą także drabina oraz odzież ochronna i maska na oczy.

Dobre przygotowanie do remontu, zapisanie planu, odpowiednio wczesne zakupy, a później dokładne zabezpieczenie każdego pomieszczenia ułatwią wszystkie prace oraz zminimalizują ryzyko ewentualnych szkód i zniszczeń. Taki remont nie stanie się ogromnym problemem, gdyż jego realizacja będzie dobrze zaplanowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *