glazurnik przy pracy w łazience

post dodany: , w kategorii: porady.

Zdjęcie główne: Remont łazienki jest przedsięwzięciem dość wymagającym. Zarówno pod względem planowania, zakupów, kompleksowości przeprowadzanych prac, jak i samych kosztów. Jak to wygląda w praktyce i co można zrobić, by wydatki nie były zbyt wysokie? O tym poniżej.

Od czego zacząć remont łazienki?

W łazience połączyć należy wiele bardzo różnych elementów: począwszy od tych budowlanych, przez instalacyjne, kończąc na stylowym wyposażeniu. Ważne jest, by pomieszczenie odpowiednio zaplanować i jeszcze przed rozpoczęciem prac przygotować wszystkie niezbędne materiały i urządzenia. Takie działania ułatwią bowiem i przyspieszą wszystkie późniejsze prace. Zacząć należy oczywiście od projektu. Najpierw łazienkę trzeba dokładnie zmierzyć, by poznać powierzchnię podłogi oraz ścian. Później wszystko warto rozrysować, by ustalić gdzie ustawi się poszczególne sprzęty i po prostu, by wiedzieć co się do pomieszczenia zmieści. Pod uwagę trzeba wziąć elementy takie jak: umywalka, miska ustępowa, wanna lub kabina prysznicowa, pralka, grzejnik łazienkowy i niezbędne meble. W tym momencie bardzo ważne jest także zaplanowanie sposobu montażu urządzeń sanitarnych, to znaczy spraw takich jak ta, czy miska sedesowa ma być modelem stojącym czy też wiszącym. Przemyślany i dokładnie wykonany projekt, pomoże w uniknięciu późniejszych problemów ze zbyt wąskimi przejściami czy brakującymi centymetrami (np. na ustawienie pralki). Planując łazienkę skorzystać można z usług projektanta wnętrz. jednak szukając oszczędności, takie projekt można wykonać samodzielnie. Warto wtedy wspomagać się:

  • forami tematycznymi,
  • internetowymi poradami ekspertów,
  • magazynami wnętrzarskimi,
  • bezpłatnymi aplikacjami projektowymi (które dość często udostępniane są przez producentów łazienek).

W czasie przygotowywania projektu, planowania zakupów urządzeń, korzystać można ze znajdujących się w sieci kalkulatorów kosztów remontu łazienki. Bardzo często są one podzielone na województwa, co pomaga oszacować koszty poszczególnych prac i wydatków na sprzęty.

Przygotowania oraz instalacje sanitarne i elektryczne

Remont łazienki wiąże się z demontażem obecnych urządzeń sanitarnych i najczęściej także ze skuwaniem starych płytek. Są to działania niezbędne i kosztują kilkaset złotych. Następnym krokiem jest zaś wyrównanie ścian i przygotowanie ich do nałożenia nowych płytek. Jeszcze przed ich założeniem, trzeba zastanowić się nad bardzo istotną kwestią, a mianowicie nad tym, czy w łazience potrzebna jest wymiana rur hydraulicznych oraz instalacji elektrycznej. Niekiedy bowiem zaczyna się takie działania, kiedy nie są one wcale niezbędne, a jedynie niepotrzebnie podnoszą koszty. Warto tutaj poradzić się fachowców, którzy określą, czy poszczególne rury (przy toalecie, umywalce, wannie, prysznicu), kwalifikują się do wymiany. Ceny tego rodzaju prac zależą przede wszystkim od rodzaju ścian i rozmieszczenia poszczególnych punktów hydraulicznych, a średnio prace nad jednym punktem wynoszą 200 złotych. Do wykonania instalacji wodnych i kanalizacyjnych należy użyć trwałych oraz bezpiecznych materiałów, by mogły służyć przez długie lata. W tym momencie należy także pamiętać, że jeżeli projekt przewidywał instalację armatury podtynkowej, to trzeba się do tego zabrać jeszcze przed położeniem płytek. Podobnie trzeba przemyśleć instalacje elektryczne (tutaj wymiana jednego punktu to kilkadziesiąt złotych). Jeszcze przed malowaniem i układaniem płytek należy zaznaczyć, gdzie znajdą się:

  • włącznik do światła,
  • gniazda elektryczne,
  • lampa/-y sufitowe,
  • oświetlenie lustra.

Wtedy też podłącza się montowane na stałe urządzenia zasilane prądem (takie jak na przykład elektryczny podgrzewacz do wody) i ewentualnie podejmuje decyzję o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym (co wbrew pozorom nie wymaga wielkich nakładów środków).

zdjęcie łazienki przed i po remoncie

Urządzenia sanitarne

Po wymianie czy zamontowaniu nowych instalacji hydraulicznych i elektrycznych, można przystąpić do malowania sufitu, wykładania ścian i podłóg oraz do montowania urządzeń sanitarnych. Jeśli chodzi o wykończenie, można zdecydować się na popularne płytki ceramiczne. Droższymi opcjami będą zaś drewno egzotyczne lub kamień. Wiele decyzji będzie dotyczyć oczywiście zakupu samych urządzeń sanitarnych, a jedną z podstawowych jest kwestia: prysznic czy wanna? Tutaj decyzja zależeć może od rozmiarów łazienki, preferencji domowników, ale też ceny (wanna jest zazwyczaj rozwiązaniem nieco tańszym). Oczywiście w obu opcjach można myśleć o dodatkowych udogodnieniach, typu opcje hydromasażu, czy baterie podtynkowe. Kolejnym ważnym urządzeniem jest sedes. Można wybrać taki typu kompakt (ze zbiornikiem zewnętrznym) albo ze zbiornikiem zabudowanym. Najtańsze modele kosztują już ok. 200 złotych, choć tutaj warto zdecydować się na sprzęt przynajmniej średniej półki cenowej, by dział on bezawaryjnie i był dobrej jakości. Droższymi toaletami (także w montażu), będą zaś te z podwieszaną miską i zabudowanym zbiornikiem na stelażu. W każdej łazience obowiązkowym punktem jest także umywalka. Może być ona nablatowa lub wpuszczana w blat. Modele tańsze kosztują ok 250-300 złotych, a te naprawdę dobrej jakości można znaleźć już za ok. 600 złotych. Do umywalki (oraz wanny czy prysznica), niezbędna jest oczywiście bateria, której koszt waha się zazwyczaj od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Na koniec pozostają zaś najważniejsze prace aranżacyjne, to znaczy niekiedy zakup nowych drzwi łazienkowych (z dobrą wentylacją), ale też: wybór mebli (m.in. szafki, słupka), akcesoriów (półek, wieszaków na ręczniki, uchwytu na papier toaletowy) oraz dodatków, które nadadzą pomieszczeniu indywidualnego charakteru.

Remont łazienki – obniżanie kosztów

Wydatki na remont łazienki zależne są jak widać od metrażu łazienki oraz zakresu wykonywanych prac. Jednak budżet warto zaplanować już na samym początku, gdyż od tego zależeć mogą wszystkie zakupy materiałów oraz łazienkowych sprzętów. Dlaczego? Ponieważ poszczególne elementy sanitarne mogą kosztować zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Wiele zależy od indywidualnych wyborów. Podobnie sprawa wygląda z armaturą, oświetleniem, a nawet meblami. Ich rynkowe ceny także potrafią być zróżnicowane. Najważniejsze jest tutaj, by wszystko elegancko skompletować, pod względem stylu i kolorystyki. W tym wypadku drożej nie zawsze znaczy bowiem lepiej. Natomiast chcąc obniżyć koszty dość drogich kafelków, warto wybrać je jakiś czas wcześniej i sprawdzać, czy nie są np. w promocji. Obniżki cen warto sprawdzać także w przypadku luster czy łazienkowych dodatków. Wybierając tańsze elementy, remont łazienki zamknie się w kwocie kilku tysięcy, stawiając na luksus, będzie to już kilkanaście tysięcy. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest wykonanie wszystkich prac. Nie są one łatwe, dlatego bardzo trudno przeprowadzić je samodzielnie, a przy nieudanych próbach można jedynie zwiększyć niechciane koszty. Najlepiej więc zdecydować się zaufaną i profesjonalną ekipę z firmy remontowej. Jest to rozwiązanie bezpieczne i bezproblemowe dla właścicieli łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *