post dodany: , w kategorii: porady.

Malowanie ścian to jedna z obowiązkowych czynności podczas remontowania mieszkania. Wielu z amatorów wydaje się niemożliwa do wykonania, ale wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad i remont możesz zrobić bez pomocy profesjonalistów.

Zabezpieczenie pomieszczenia

Najważniejszą czynnością przed rozpoczęciem malowania jest wyniesienie mebli z pomieszczenia i zakrycie podłóg przed zabrudzeniami i niechcianymi zarysowaniami. Podłoże zabezpiecz folią malarską, którą przykleisz za pomocą specjalnej taśmy. Dzięki temu unikniesz przypadkowych zniszczeń.

Wybór farby

Podczas wyboru farby kieruj się kilkoma zasadami:

  • wybierz odpowiedni rodzaj farby – w tym powinien pomóc ci doradca w sklepie,
  • zwróć uwagę na stosunek ceny do jakości kupowanego produktu. Często kupując tańszą farbę, będziesz musiał zużyć jej dwa razy większą ilość ze względu na słabe krycie,
  • Wydajność – uzależniona jest w dużej mierze od malowanego podłoża i intensywności odcienia. Jeżeli tylko odświeżamy wnętrze malując je odcieniem zbliżonym do poprzedniego, to sprawdzą nam się farby do jednokrotnego malowania. Znakomicie pokrywają powierzchnię i dokładne wykonanie sprawi, iż kolejne malowanie może okazać się zbędne.
  • kolor farby – często od niego uzależniamy swój wybór, jednak należy pamiętać, że paleta barw jest nieograniczona, więc nie trzeba ograniczać się przy wyborze barw do tej jednej dziedziny,
  • szkodliwość – jest to szczególnie ważne, gdy któryś z naszych domowników jest alergikiem lub gdy w mieszkaniu znajdują się dzieci. Informacje dot. szkodliwości znajdują się na opakowaniu farby.

Niezbędne produkty

Poza dobraniem odpowiednich farb, należy przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria. Dzięki temu malowanie przebiegnie szybko, sprawnie i unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Potrzebujesz:

  • folię i taśmę malarską – do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane;
  • wałki – szerokie, wąskie i specjalne do malowania narożników;
  • pędzle – szerokie (ławkowce) do malowania dużych powierzchni, wąskie do malowania okolic wokół okien i drzwi oraz tak zwane krzywiki (z wygiętą rączką), które służą do malowania trudno dostępnych miejsc,
  • teleskop – przyda się do malowania sufitu,
  • plastikową tackę, na której będzie można mieć mniejszą ilość farby,
  • wiaderko z kratką – do odsączania nadmiaru farby;

Stan ścian

Przed rozpoczęciem malowania przede wszystkim musisz ocenić, w jakim stanie są ściany, które zamierzasz malować. Remont zacznij od obejrzenia ścian, usunięcia starych powłok, jeśli jest to konieczne, lub wszelkich zanieczyszczeń, a także naprawienia powierzchni ściany. Jeśli podłoże jest stare, musisz:

  • je zagruntować specjalnym preparatem, który poprawi jego parametry,
  • zeszlifować papierem ściernym w wypadku poplamienia,
  • wypełnić masą uszczelniającą, jeśli ściana jest pocięta przez rysy.

Przygotowanie farby

Puszkę przed otwarciem wielokrotnie wstrząśnij. Jeśli masz duże opakowanie farby, zmieszaj je wiertarką. Na tackę malarską lub do wiaderka wlewaj niewielką ilość farby potrzebną w danej chwili. Pozostałą zamykaj, by nie schła. Wiele farb można rozcieńczyć w granicach 5%, ale rób to wyłącznie zgodnie ze wskazaniami producenta. Farby mają długi okres przydatności do zużycia, ale trzeba przechowywać je w szczelnie zamkniętym opakowaniu w odpowiedniej temperaturze. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję delikatnie rozcieńcz wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu pędzlem, farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany. Pamiętaj jednak, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinieneś szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Ostatnia warstwa powinna być nierozcieńczona.

Malowanie

Malowanie zawsze zaczynaj od pomalowania sufitu. Maluj najpierw prostopadle, później równolegle względem głównego okna. Dzięki temu zabiegowi ewentualne smugi nie będą widoczne. Kolor, jakim pomalowaliśmy sufit, możemy przeciągnąć na ścianę, tworząc kilkucentymetrowy pasek. Ten zabieg optycznie powiększy pomieszczenie. W tym celu warto za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć równą granicę pomiędzy ścianą i sufitem.

 

nakładanie farby wałkiem na ścianę

 

Następną czynnością jest malowanie sufitu. Emulsję na wałek nakładaj obficie i równomiernie. Wałka staraj się nie dociskać, prowadź go lekko po ścianie. Pierwszą warstwę farby nakładaj w jednym kierunku, np. góra-dół, a następną w innym, np. lewo-prawo. Podczas malowania bardzo istotne jest trzymanie się zasady łączenia „mokrego z mokrym”. Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym, zanim farba całkowicie wyschnie. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się nieestetyczne smugi.

Sprzątanie po malowaniu

Bardzo ważne jest, żeby ewentualne zabrudzenia usunąć z podłogi, mebli zanim wyschnie farba. Zaoszczędzi nam to czas na męczenie się z uporczywymi plamami. Pędzle i wałki przed myciem zamocz w wodzie, a następnie dokładnie oczyść z resztek farby.

Malowanie ścian nie jest zadaniem trudnym, natomiast zajmuje dużo czasu osobie, która nie ma doświadczenia ani drygu do tego typu prac. Jeśli nie masz czasu sam zajmować się wykończeniem remontu- skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *