post dodany: , w kategorii: porady.

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tam przygotowywane są posiłki, z kuchni korzysta każdy mieszkaniec. Remont kuchni należy rozpocząć od oszacowania przestrzeni. Każde zmiany aranżacji, czy to remont łazienki, czy remont domu w całości wymaga przemyślenia przestrzeni, jednak w kuchni jest to niebywale istotne ze względu na użytkowość tego pomieszczenia. Ważne, aby w kuchni było wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się, a za razem powinny tam być wszystkie przedmioty niezbędne do codziennego przygotowywania potraw. Dlatego przestrzeń kuchenną powinno się wykorzystywać odpowiedzialnie.

Remont małej kuchni

Małe kuchnie muszą pomieścić wszystkie akcesoria kuchenne, naczynia, sprzęty. Bardzo trudno jest o porządek i ułożenie wszystkiego mając do dyspozycji małą przestrzeń. Często wygospodarowany jest każdy centymetr takiego pomieszczenia. Dlatego warto pomyśleć o tym już przy remoncie i zdecydować się na sprytne rozwiązania. Należy wykorzystać cały potencjał kuchni. Zamiast standardowych szafek warto zdecydować się na połączenie: ciąg szafek na dole, ciąg półek na górze. Dzięki temu będzie przestrzeń blatowa, która pozwoli na przygotowywanie posiłków, w szafkach dolnych można trzymać sprzęty kuchenne, garnki, patelnie, a na górnych półkach można w estetyczny sposób ułożyć talerze, kubki, pojemniczki z przyprawami, kuchenne słoiki z kolorowymi makaronami kaszami. Plusem takiego rozwiązania jest to, że żywność będzie stanowiła dodatkową ozdobę pomieszczenia i będzie łatwo dostępna. Minus stanowi fakt, iż trzeba tę żywność odpowiednio posegregować, ułożyć i utrzymywać w porządku. Jednak zniknie problem upychania przypraw po szafkach, czy męczenie się ze znalezieniem kaszy, czy makaronu na półce jednej z szafek.
Jeśli w kuchni ma się do dyspozycji małą przestrzeń, to często należy dokonywać trudnych wyborów. W bardzo małych kuchniach będzie to na przykład decyzja o tym, czy rezygnować ze zmywarki. Nie jest to łatwy wybór, bowiem zmywarka jest znacznym ułatwieniem, aczkolwiek zarazem zajmuje dużo przestrzeni. W przypadku dużych rodzin, gdzie jest wielu mieszkańców, często się gotuje, zaleca się jednak zdecydowanie na posiadanie zmywarki. Aczkolwiek jeśli rodzina jest mała i w kuchni nie gotuje się codziennie, to zmywanie naczyń nie będzie pracochłonne, a więc można zyskać dodatkową przestrzeń rezygnując ze zmywarki. Warto też sprytnie wykorzystać przestrzeń pod zlewem. Zazwyczaj trzyma się tam wyłącznie kosz na śmieci. Warto jednak wyposażyć się w kosze do segregacji otwierane z boku, a nie u góry. To pozwoli na ułożenie koszy na sobie i zapewni dodatkową przestrzeń na środki czystości, czy rzadko używane sprzęty, jak na przykład gofrownice, sokowirówki i tym podobne.

Duża kuchnia

Posiadacze dużych kuchni są prawdziwymi szczęśliwcami, gdyż mogą zaaranżować tę przestrzeń w bardzo ciekawy sposób. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w takiej kuchni podłużnego blatu barowego przecinającego przestrzeń kuchenną na pół. To pozwoli na bardzo ciekawe zaaranżowanie przestrzeni, przy takim blacie można jeść, można ozdobić go ziołami w doniczkach, a dodatkowo idealnie rozdzieli on przestrzeń na tę przeznaczoną do gotowania, oraz do jedzenia, czy tylko przebywania, na przykład siedzenia z filiżanką kawy. Dużą kuchnię można wyremontować nadając jej bardzo nowoczesny wygląd, zabudować tak, aby jej przestrzeń była czysta, a wszelkie przedmioty do użytku kuchennego znajdowały się wyłącznie w szafkach. Natomiast na wierzchu mogą zostać jedynie ozdoby i przedmioty codziennego użytku, takie jak: przyprawy, ekspres do kawy, ozdobna deska do krojenia, czy komplet noży.

Podstawy przy remoncie kuchni

Najważniejszy jest dobór farby, bądź kafelków. Współcześnie o wiele częściej wybiera się ściany malowane, ponieważ kafelki pomniejszają optycznie przestrzeń kuchenną. Do tego celu warto wybrać farbę, którą można wyczyścić. W kuchni łatwo o ubrudzenie ścian, dlatego lepiej jest zainwestować w dobrą farbę. W kuchni bardzo ważne jest również oświetlenie. Ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem jest poza wyborem światła środkowego, umieszczenie lamp LED, które mogą być zamontowane u dołu szafek, nad blatami. Taki wybór zapewni ciekawą aranżację przestrzeni, ale będzie również pomocne przy gotowaniu.

Ozdoby

W zależności od dostępnego miejsca warto pomyśleć nad różnymi sposobami ozdabiania kuchni. Mogą to być pojemniczki z suszonymi ziołami, papryczkami, bądź doniczki z ziołami świeżymi, albo też książki kucharskie. Te jednak powinny znajdować się wyżej, aby nie ulegały zniszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *