post dodany: , w kategorii: porady.

Remont łazienki jest jednym z trudniejszych. Standardowy remont domu, czy remont kuchni wymaga jedynie odpowiedniego rozmieszczenia mebli. W łazience ważne jest to, aby przy zmianach nie zapominać o istniejących już w przestrzeni łazienkowych instalacjach wodnych.

Najważniejsze kroki

Przede wszystkim przed planowaniem remontu, warto ustalić maksymalną kwotę, którą można na te zmiany wydać. Zaleca się pozostawienie sobie pewnego zapasu finansowego, ponieważ podczas remontu może okazać się, iż zabraknie farby, bądź będzie trzeba wykonać dodatkowe prace, które znacznie podwyższą koszt remontu. Następnie trzeba wybrać wyposażenie mieszczące się w przedziale cenowym. Istotne, aby najważniejszą rolę pełniła funkcjonalność. Użyteczność mebli oraz wyposażenia powinna być priorytetowa, nie można kierować się wyłącznie założeniami dotyczącymi estetyki i wyglądu łazienki.

Wanna czy prysznic, a może jedno i drugie?

To podstawowy wybór. Wanna zajmuje o wiele więcej miejsca, jednak pozwala na relaks, odprężenie oraz wygląda znacznie estetyczniej niż prysznic. Jest jednak złym rozwiązaniem w łazienkach małych. Wtedy koniecznym będzie wybranie małej wanny, która nie będzie całkiem spełniała swoich funkcji, ponieważ często uniemożliwi pełny relaks i rozłożenie się w niej, a zarazem będzie zagracała przestrzeń. W takiej sytuacji lepiej wybrać prysznic z funkcją hydromasażu. Jest też praktyczniejszy dla osób, które mają mało czasu, bądź też chcą żyć ekologicznie i oszczędzać wodę. Współczesne rozwiązania oferują połączenie wanny i prysznica. Wystarczy zamontować na ścianie chwytak na słuchawkę prysznicową oraz dobrać wymierzoną plastikową, bądź szklaną osłonę chroniącą łazienkę przed tryskającą wodą prysznicową. Przy tym ważne jest, aby wybrać taką wannę, która uniemożliwia poślizgnięcie się na mokrej powierzchni podczas stania w niej.

Ściany

Można zdecydować się na płytki, bądź pomalowanie ścian farbą. Wybór zależy od gustu, jednak pomalowanie ścian jest tańszym rozwiązaniem. Kolorystyka ścian zazwyczaj, w większości łazienek jest utrzymana w bieli. Warto zdecydować się na coś bardziej oryginalnego i połączyć biel z czernią, bądź kolorami morskimi.

Wprowadź nowe rozwiązania!

Przy remontach łazienki, w których będą skuwane kafelki i płytki, watro pomyśleć nad nowymi rozwiązaniami praktycznymi. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe. To bardzo praktyczne i ciekawe rozwiązanie. Zapewnia nie tylko komfort po kąpieli, ale także równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie. Kolejnym ciekawym zastosowaniem jest wybór oświetlenia LED. Dzięki niemu możliwe jest oświetlanie tylko części pomieszczenia, co pozwoli na wprowadzanie romantycznej, czy też relaksacyjnej atmosfery. Najważniejsze będzie oświetlenie znajdujące się nad lustrem, dlatego warto zadbać o dodatkowe oświetlenie tej części łazienki. To właśnie przed lustrem mężczyźni się golą, a kobiety malują, czy stosują zabiegi pielęgnacyjne. Dlatego tak ważne jest, aby lustro było odpowiednio oświetlone.

Jaką umywalkę wybrać?

Jest kilka podstawowych typów umywalek. Wśród najpopularniejszych jest owalna umywalka stojąca. Jednak warto pomyśleć nad wybraniem umywalki ciekawym kształcie, na przykład prostokątnym. Ciekawym wyglądem charakteryzują się umywalki podblatowe, które montuje się w blacie w taki sposób, iż cała ich powierzchnia umieszczona jest w blacie. Można również zdecydować się zna umywalkę nablatową, montowaną na blacie. To zapewnia więcej przestrzeni w szafce pod blatem. Obecnie jest dostępny bardzo duży wybór materiałów, z których stworzone są umywalki. Można wybrać umywalkę z metalu nierdzewnego. Taki rodzaj jest jednak najtrudniejszy w myciu, nie pasuje do każdej aranżacji, a tanie odmiany tego typu umywalek wyglądają kiczowato. Najbardziej eleganckie i wytrzymałe są umywalki stworzone z marmuru, bądź też granitu. Jednak ich koszt również jest dość wysoki. Nowoczesnym i tańszym rozwiązaniem jest wybór umywalki ze szkła. Łatwo utrzymać ją w czystości, jest również bardzo elegancka i pasuje do wielu rodzajów wystroju.

Nie oszczędzaj na wyposażeniu

O ile przy remoncie pokoju można decydować się na tańsze meble, o tyle powinno się zrezygnować z oszczędzania na umywalce, kabinie prysznicowej, czy wentylacji. Przede wszystkim, łazienka musi być funkcjonalna i solidna, nie remontuje jej się często, a jej wygląd można zmieniać poprzez odpowiednie dobranie dodatków: kolorowych ręczników, ozdobnych soli do kąpieli, muszelek, dywaników itd. Dlatego warto zadbać o to, aby wszelkie urządzenia i elementy wyposażenia były solidne. Dzięki temu będą łatwiejsze w czyszczeniu, bezpieczniejsze, trwalsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *