post dodany: , w kategorii: porady.

Każdy właściciel mieszkania od czasu do czasu chce odświeżyć jego wnętrze. Remont domu często oznacza przynajmniej kilkudniowe prace nad tym, aby pomieszczenia zyskały nowy wystrój, zmieniły się w bardziej przytulne czy nowoczesne. Zarówno jednak remont kuchni, czy też remont łazienki związany jest z koniecznością dostosowania nowego wnętrza do istniejących już instalacji. Remontu pokoju sypialnego, czy salonu można natomiast dokonywać dowolnie. Oczywiście nie należy popełniać podstawowego błędu, jakim jest niewystarczające zaplanowanie zmian. Proces projektowania powinien rozpocząć się na długo przed planowanymi pracami remontowymi.

Od czego rozpocząć planowanie?

Wszystko zależy od tego, jaki pokój będzie remontowany. Jeśli będzie to salon, czy sypialnia należy przede wszystkim zastanowić się nad motywem przewodnim pomieszczenia. Jest to tak zwana podstawa wyglądu pokoju, którą można zmienić później ułożeniem mebli, czy dodatkami. W zależności od wybranego charakteru pokoju można będzie zmieniać jego wystrój w łatwiejszy, bądź trudniejszy sposób. Jeśli wybierze się nowoczesny, minimalistyczny wystrój pokoju, to tym łatwiej będzie dokonać w nim zmian za pomocą drobnych dodatków dekoracyjnych. Im bardziej zawężony zostanie podstawowy wystrój pomieszczenia, tym trudniej będzie go później zmienić w łatwy sposób. Dlatego też warto przemyśleć dokładnie dokonywane zmiany. Ważną rolę pełni tu kolor ścian. Może być delikatny: biały, kremowy, łososiowy, albo też ostry i mocno nacechowany: czerwony, niebieski, zielony. Przy wyborze delikatnych kolorów o wiele łatwiej będzie zmienić wnętrze dodatkami, takimi jak meble, ramki na zdjęcia, zasłony, poduszki. Przy wyborze mocnych kolorów jak czerwony, możliwości zmiany aranżacji znacznie się zmniejszają. Do tego koloru będą pasowały brązy, czernie, ale już nie błękit, czy delikatna żółć. Ważne jest to, aby zdecydować do czego dany pokój będzie służył. Jeśli będzie to salon przeznaczony do relaksu, odpoczynku i spotkań towarzyskich, to warto zastosować delikatniejszy wystrój, który zapewni komfort i spokój wszystkim osobom znajdującym się w pomieszczeniu.

Po wybraniu koloru następuje bardzo ważna część planowania, czyli wykorzystanie przestrzeni. Należy zastanowić się najpierw nie nad dodatkami i meblami ozdobnymi, a nad przedmiotami niezbędnymi. Jeśli chodzi o salon, to istotna będzie wygodna kanapa, bądź fotele, stolik, telewizor, być może barek na alkohol, półka na książki. Watro pomyśleć nad wyposażeniem, które chce się mieć i będzie ono potrzebne oraz przydatne. Następnie należy przemyśleć usytuowanie tych przedmiotów. W tym celu warto rozrysować sobie przestrzeń pokoju, a następnie pozaznaczać konkretne kąciki, np. książkowy, telewizyjny, towarzyski. Warto zostawić jedną ścianę, lub przynajmniej jej część wolną, na dodatki aranżacyjne, którymi mogą być fotografie, obrazy, czy dodatkowe półki.

Meble

Wybór mebli jest bardzo trudny, ponieważ trzeba połączyć estetykę z użytecznością. Odradza się wybieranie mebli, które jedynie dobrze wyglądają, a w użytkowaniu mogą być problematyczne. Warto łączyć funkcje i na przykład zakupić kanapę, którą w razie potrzeby można będzie rozłożyć i ugościć kogoś, kto przyjedzie z wizytą. Jeśli chodzi o kolorystykę i charakter mebli. Coraz częściej zauważa się, iż ludzie wybierają lekkie, nowoczesne meble, które łatwo przestawić, czy przemalować. Dlatego odradza się kupowanie ciężkich, wbudowanych mebli. Zajmują dużo miejsca, trudno o ich przestawienie i często nie wyglądają dobrze. O wiele lepiej jest zdecydować się na większą ilość mniejszych mebli, które będą ciekawie usytuowane. Jeśli chodzi o dodatki i meble, to nie należy bać się odważnych kolorów i kontrastów. W przypadku wystrojów nowoczesnych to własnie kontrasty budują ciekawą, barwną przestrzeń. W zależności od upodobań można też zdecydować się na meble wielofunkcyjne, czyli na przykład szafkę, z której łatwo zrobić biurko. Takie meble są o wiele droższe, ale zajmują znacznie mniej miejsca, są także wielofunkcyjne.

Dodatki

Po wybraniu kolorów ścian i mebli przychodzi czas na dobór dodatków. Ten etap można zostawić na czas po remoncie, gdy będzie można dostosować konkretne przedmioty do efektu końcowego. Warto pomyśleć nad personalizacją przestrzeni, czyli takim udekorowaniu, które będzie bezpośrednio kojarzyło się z mieszkańcami. Można zrobić ciekawe kolaże ze zdjęć, czy karykatur mieszkańców. umieścić na ścianach dyplomy, czy rysunki dzieci. Możliwości jest mnóstwo, ważne, aby czuć się w danym wnętrzu komfortowo i przyjemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *