post dodany: , w kategorii: porady.

Drugą część artykułu o remoncie w pokoju dziecka, poświęciliśmy wyborowi mebli i artykułów dekoracyjnych. Znajdziesz tu też pomysły na triki upiększające to pomieszczenie, które dodadzą mu wyjątkowego uroku. Zapraszamy do lektury.

Kiedy już przygotowałeś pomieszczenie do tego, żeby móc zagospodarować przestrzeń, przed Tobą jeszcze dwa kroki, które pomogą Ci stworzyć wymarzony pokój dla Twojej pociechy. Dzięki naszym radom, stanie się on wymarzonym miejscem do zabawy, nauki i wypoczynku.
Zaczynamy.

Krok trzeci: meble

Wybór mebli ma duże znaczenie w urządzaniu pomieszczeń. Odpowiednio dobrane, potrafią zmienić nawet mały pokój w przestronne miejsce, jednocześnie mieszcząc w sobie wiele ubrań i domowych sprzętów.

 

 

Przed rozpoczęciem poszukiwań nowych mebli, sprawdź stan tych, które już posiadasz. Być może, po wymienianiu i odmalowaniu frontów, posłużą jeszcze Twoim dzieciom i będą wyglądały ciekawiej niż komplet prosto ze sklepu.

Dobrym pomysłem jest też wymiana uchwytów w meblach. Tak jak i fronty, możesz je pomalować na dowolny kolor, używając w tym celu np. farb w sprayu. Dzięki wykorzystaniu poprzednich mebli po poprawkach kosmetycznych, zaoszczędzisz pieniądze, które będziesz mógł wydać do realizacji kolejnych kroków w urządzaniu tego wnętrza.

Inspiracje do renowacji mebli możesz znaleźć Internecie. W zależności od koncepcji całego pokoju, możesz stworzyć meble do pokoju małego żeglarza,wojownika czy uroczej wróżki. Wystarczy odrobina chęci i wyobraźni. Efekt na pewno zaskoczy nie tylko Ciebie, ale też Twoje dziecko.

Jeżeli decydujesz się na wybór nowych mebli, przed zakupem dokładnie zmierz pomieszczenie, do którego zamierzasz je wstawić. Czasami, żeby wykorzystać przestrzeń w stu procentach, najlepiej jest zamówić meble na wymiar.

Wybierz meble dobrej jakości, najlepiej z litego drewna. Są dużo bardziej trwałe niż te ze sklejki i posłużą Twojemu dziecku dłużej.

Poniżej przedstawiamy wykaz podstawowych mebli do pokoju dziecięcego bądź nastolatka, z informacją, na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Łóżko

Dla małych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem są łóżka z antresolą. Jest to rozwiązanie bardzo popularne w pokojach dla starszych dzieci. Należy jednak pamiętać, że w przypadku choroby dziecka bądź innej niedyspozycji, w której będzie chciało mieć rodziców przy sobie, wspólne spanie bądź wędrówki między sypialniami, mogą być utrudnione.

Dla młodszych dzieci, dobrym pomysłem na wygospodarowanie przestrzeni do przechowywania będzie łóżko z szufladami. Możesz w nich przechowywać dodatkową pościel, czy mało używane przedmioty, zyskując tym samym dodatkowe miejsce w szafie.

 

 

Łóżko to zdecydowanie najistotniejszy element w pokoju dziecięcym. Dzieci przesypiają sporą część swojego życia. Zdrowy, spokojny sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju mózgu. Pamiętaj, że długi, nieprzerwany sen Twojego dziecka, to również Twoja korzyść, która da Wam obojgu energię na cały dzień.

Zadbaj o dobrej jakości materac. Nie powinien być po starszym bracie czy krewnym z rodziny. Dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa ważne, żeby był nowy i dobrej jakości. Jeżeli nie dysponujesz dużym budżetem, lepiej jest zaoszczędzić na innych meblach i dodatkach, bądź na ramie łóżka, a kupić nowy, porządny materac.

Szafa

Do przechowywania ubrań warto zainwestować w pojemną szafę. Niestety rzadko znajdujemy szafę, która w stu procentach odpowiada naszym potrzebom. Dlatego warto sprawdzić, czy jej wnętrza nie można zmodyfikować, np. dokupując dodatkowe półki.

Jeżeli już posiadasz szafę, która doskonale mieści ubrania Twojego dziecka, warto poddać ją renowacji, bądź zatrudnić do tego celu specjalistyczną firmę. Dzięki kilku zabiegom może wyglądać jak nowa i jak dotąd, doskonale spełniała swoje funkcje.

Aby stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania, na górze szafy bądź u jej dołu, w zależności od budowy, możesz umieścić pojemniki na zabawki czy rzadko używane ubrania. Bardzo często szafy nie sięgają do samego sufitu mieszkania, więc szczególnie przy niedużych wnętrzach, szkoda marnować tę przestrzeń.

Biurko i krzesło

Biurko czy stół to niezbędny element wyposażenia każdego pokoju dziecka w wieku szkolnym. Daje azyl tak potrzebny do skupienia się przy odrabianiu lekcji i realizowaniu swoich pasji.

 

Na rynku jest dostępnych wiele modeli biurek. Wybierz takie, które nie tylko odpowiada Ci wizualnie ale też jest solidnie wykonane. Miej na uwadze, że będzie to mebel poddany solidnej eksploatacji przez Twoje dziecko. Możesz też wybrać model, który posiada dodatkowe funkcje, jak na przykład biurko, które rośnie razem z dzieckiem. Takie biurko możesz dostosowywać do Twojej rosnącej pociechy, tak żeby mimo upływu czasu, cały czas było jej przy nim wygodnie.

Do biurka wybierz wygodne, ergonomiczne krzesło, które wspomaga prawidłową postawę dziecka. Popularne krzesło obrotowe, nie tylko daje dziecku możliwość dostosowania wysokości i kąta siedzenia przy biurku ale również poprzez zabawę przy nim wspomaga rozwój koordynacji ruchowej.

Dla młodszych dzieci doskonałą alternatywą będzie stolik i dopasowane do niego krzesełko. Ważne, żeby blat stolika i wysokość siedziska w krześle znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu, Twoje dziecko bez problemu będzie mogło usiąść na krześle bez potrzeby wdrapywania się na nie. A kiedy już usiądzie, po przysunięciu do stołu, nie będzie musiało się schylać czy sięgać wysoko malując, czy lepiąc z plasteliny.

Półka i regał

Często książki, zabawki czy pamiątki nie mieszczą się na biurku. W takim przypadku dobrze jest mieć w pokoju regał, bądź jeżeli nie mamy na to miejsca, zamontować dodatkową półkę.

Do przechowywania książek, zabawek i pluszaków, świetnie sprawdzą się różnego rodzaju pudełka. Możesz wybrać gotową opcję, gdzie są ona zamontowane na regale, a pojemniki dodatkowo podpisać, bądź poprosić dziecko by samo zdecydowało, jak chce poukładać swoje zabawki. Dzięki temu, łatwiej utrzyma porządek.

Przed montowaniem półki upewnij się, że ściana na której chcesz ją zamocować jest pozbawiona przewodów elektrycznych. Sprawdź, czy śruby bądź wkręty uniosą ciężar półki i znajdujących się na niej przedmiotów. Jeżeli nie, zaopatrz się w dodatkowe wsporniki.

Krok czwarty: dodatki

Często to dodatki przesądzają o ostatecznym powodzeniu „projektu pokój dziecka”. Odpowiednio dobrane, potrafią stworzyć wyjątkowy klimat pokoju Twojego malucha jak i starszaka.

Jeżeli łóżko Twojego dziecka znajduje się w pobliżu okna, warto zadbać o jego długi, nieprzerwany sen i zainwestować w nieprzepuszczające światła zasłony czy rolety. Dzięki dobraniu ich do charakteru pokoju stworzysz dodatkowy klimat w tym pomieszczeniu. Rolety są często bardziej praktyczne i nie wymagają prania bądź czyszczenia, za to zasłony dodadzą pomieszczeniu przytulnego charakteru.

Oświetlenie to również kwestia na której nie warto oszczędzać. Światło powinno mieć kilka źródeł zarówno w pokoju młodszego jak i starszego dziecka. U najmłodszych poza światłem na suficie, przyda się przyciemniona nocna lampka, która nie będzie zakłócała snu. Możesz wybrać taką, która będzie przypominała Twojemu dziecku o wspólnie spędzonych chwilach, jak lampa- kolorowanka, bądź zainspirować się jego ulubioną bajką.

 

Lampka nocna będzie również przydatna w pokoju starszych dzieci, które miewają koszmary, bądź boją się ciemności. U starszaków warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu do nauki. Zadbaj, żeby znajdowało się ono w odpowiednim miejscu: dla praworęcznych z lewej strony biurka, dla dzieci leworęcznych odwrotnie.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie światła przy łóżku, co pomoże wyrobić nawyk czytania przed snem. Dodatkowo, w razie potrzeby Twoje dziecko zawsze może je zapalić nie ruszając się z łóżka, kiedy na przykład się czegoś przestraszy.

Dywan to doskonała okazja, żeby stworzyć dodatkowe miejsce do zabawy. Możesz wybrać klasyczny z delikatnym wzorem, bądź taki, którego nadruk zachęca do zabawy- na przykład miasto czy ulica. Pamiętaj, że dywany z długim włosiem co prawda są bardzo miłe w dotyku, ale często zbierają w sobie dużą ilość kurzu i brudu- jest to szczególnie istotne w przypadku małych alergików.

 

Do nadania niepowtarzalnego charakteru możesz wykorzystać wspólne zdjęcia, bądź rysunki dzieci oprawione w ramki. Świetnie sprawdzi się również zbiór pamiątek ze wspólnych podróży i rodzinnie spędzonego czasu. Budująco i motywująco zadziałają dyplomy poświadczające osiągnięcia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *