post dodany: , w kategorii: porady.

Własny taras to jeden z największych atutów zamieszkiwania w domu jednorodzinnym. Dobrze zaprojektowany i wykończony stanie się przytulną oazą dla całej rodziny i zapewni przyjemną przestrzeń do wypoczynku w trakcie upalnych, letnich dni. Na co zwrócić uwagę, remontując taras, żeby zyskać pełne poczucie komfortu i bezpieczeństwa?

Warstwy tarasu – jak powinny wyglądać?

Prawidłowo postawiony taras musi składać się z odpowiedniej ilości warstw. Te są gwarancją bezpieczeństwa i trwałości – jeśli którejś z nich zabranie, taras będzie się niszczył i może stanowić zagrożenie.
W trakcie remontu tarasu konieczna może być wymiana poszczególnej warstwy lub ich całkowity demontaż i położenie od nowa. Jak powinien wyglądać prawidłowo skonstruowany taras? Kolejno powinny znajdować się warstwa spadkowa, paraizolacja, termoizolacja, warstwa dociskowa, hydroizolacja, zaprawa klejowa, a na koniec płytki. Położenie warstw warto zlecić doświadczonej ekipie budowlanej, która zadba o wysoką jakość całej konstrukcji.

Z czego wykonać podłoże tarasu?

Jedną z ważniejszych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę remontując taras, jest wykończenie podłogi. Ta powinna być odporna na wilgoć i zabrudzenia – musimy pamiętać, że mieszczący się na zewnątrz taras będzie narażony na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy mróz. Ważne, żeby podłoga nie popękała z czasem oraz żeby bez problemu można było usunąć z niej nieestetyczne zacieki czy inne zabrudzenia.
Materiałem, który doskonale sprawdzi się w warunkach zewnętrznych, są płytki podłogowe. Te są jednocześnie funkcjonalne i estetyczne – będą cieszyć oko, a jednocześnie będą łatwe w utrzymaniu i wytrzymałe`. Są odporne na działanie wody i niskich temperatur oraz wyjątkowo łatwe w czyszczeniu. Latem, kiedy zwykle korzystamy z tarasu najwięcej, zapewnią także przyjemny chłód stopom.

Jakie płytki podłogowe wybrać na taras?

Remontowanie tarasu zaczyna się już na etapie wybierania materiałów. Kupując płytki na taras, trzeba zwrócić uwagę na jakość ich wykonania i przeznaczenie, które podaje producent. Glazura kładziona na zewnątrz musi spełniać specjalne wymagania: być wodoodporna, elastyczna i mrozoodporna. W przeciwnym razie płytki mogą popękać i szybko stracić atrakcyjny wygląd, a szybko koniecznością stanie się kolejny remont tarasu.
Na tarasie dobrze sprawdzą się gresy, które nie chłoną cieczy, nie niszczą się w trakcie mrozu, a także są antypoślizgowe i odporne na ścieranie. Podłoga wyłożona gresem będzie trwała i zachowa swój pierwotny wygląd przez lata – tak wyremontowany taras będzie cieszył oko i będzie bardzo funkcjonalny. Gres dostępny jest w różnych rozmiarach, kolorystyce i stylistyce – sprawdzi się na każdym tarasie, dodając mu elegancji i będąc bardzo praktycznym.

Co ze ścianami tarasu?

Remont tarasu obejmować powinien także inne elementy konstrukcyjne niż podłoga. Tylko kompleksowy remont tarasu zapewni wysoki komfort i zapewni przestrzeni obok domu – remontując taras, należy pamiętać także o ścianach. Ich remont będzie przebiegał inaczej w zależności od typu tarasu, którym dysponujemy. Jeśli mamy na tarasie fragmenty murowane, możemy wyłożyć je wodoodporną glazurą, która zapewni im wodoodporność i ochroni przed nieestetycznymi zaciekami, które zwykle pojawiają się na ścianach malowanych. Jeśli marzy nam się przytulny drewniany taras, możemy postawić na glazurę z motywem i fakturą drewna. Ta zachowa funkcjonalność płytek, a do złudzenia będzie przypominała naturalne drewno.
Elementy przezroczyste mogą być szklane lub wykonane z plastiku. Wybierając szkło, zwracajmy dużą uwagę na jego jakość i trwałość, zwłaszcza, jeśli na tarasie mają przebywać małe dzieci lub zwierzęta domowe.

Zadaszenie tarasu – czy warto i z czego je wykonać?

Ważną kwestią w przypadku tarasu jest także zadaszenie. Warto rozważyć zbudowanie konstrukcji dachowej, która pozwoli nam przebywać na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych. Zadaszenie zapewni nam cień w czasie upałów, a w razie deszczu osłoni meble i inny sprzęt obecny na tarasie przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Podejmując decyzję o budowie zadaszenia, należy wziąć pod uwagę różne kwestie. Jeśli taras położony jest od strony północnej, stawiając zadaszenie, wybierajmy przezroczyste, przepuszczające światło materiały – w przeciwnym razie jeszcze bardziej zmniejszymy ilość światła w pomieszczeniach sąsiadujących z tarasem. Jeśli remontujemy taras położony od południa, musimy liczyć się z tym, że bez zadaszenia ograniczającego ilość światła taras będzie bardzo się nagrzewał, a przebywanie na nim w upalnie dni będzie nieprzyjemne. W mocno nasłonecznionych miejscach zadaszenie to konieczność – w takim usytuowaniu warto rozważyć materiały nieprzezroczyste, gwarantujące odpowiednią ilość cienia. Ciekawe przykłady zadaszeń można znaleźć na tej stronie: https://ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu

Remont tarasu – ostatnie kroki

Kiedy położymy nową podłogę, odświeżymy ściany i wybudujemy zadaszenie, możemy zająć się drobnymi elementami, które sprawią, że taras będzie jeszcze bardziej funkcjonalny i estetyczny. Dobrym pomysłem mogą okazać się gotowe donice murowane na kwiaty czy zamontowany na ścianie ogród wertykalny. Warto sprawdzić także, czy rogi i ewentualne szpary wokół drzwi są dobrze izolowane i nie będzie przeciekała przez nie woda. Na koniec, możemy zdecydować się także na zakup nowych mebli ogrodowych, dzięki którym przebywanie na tarasie stanie się prawdziwą przyjemnością – doskonałym uzupełnieniem praktycznego gresu będą technorattanowe krzesła czy fotele, które są bardzo odporne na wilgoć i skrajne temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *