Wykończenie wnętrz budowanego domu jest podstawą komfortowego jego użytkowania. Ważne jest więc, by znaleźć ekipę, która wykona wszystkie prace najlepiej jak to możliwe. Gdzie szukać takich fachowców i na co zwrócić uwagę?
Gdzie szukać ekipy do wykańczania wnętrz?
Tutaj sposobów jest kilka. Wśród najważniejszych wymienić można:
- ogłoszenia w lokalnej prasie,
- ogłoszenia na stronach Internetowych,
- witryny firm budowlanych z dokładnymi informacjami,
- referencje znajomych, którzy wybudowali już własny dom i wiedzą na jakie ekipy można liczyć,
- własne obserwacje: można przyglądać się nowo budowanym budynkom: jeśli, któryś z nich w pozytywny sposób zwróci na siebie uwagę, daną ekipę można zapytać o możliwą formę kontaktu,
- listy certyfikowanych wykonawców występujące u producentów; jest to dobre źródło informacji szczególnie wtedy, kiedy dom budowany jest w niezbyt często stosowanej albo nowoczesnej technologii,
- fora internetowe – można znaleźć na nich wiele opinii dotyczących konkretnych firm budowlanych.
W tej ostatniej opcji należy jednak wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie opinie są rzetelne, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, wszystko trzeba więc dokładnie sprawdzać. Opinie pozytywne często mogą być bowiem ukrytą autoreklamą. Przedstawiciele firm podają się za swoich klientów, a więc ich opinie nie są wtedy obiektywne. Natomiast opinie negatywne często mogą być wynikiem wylania żalu, który niekoniecznie jest winą samej firmy budowlanej. I tak na przykład okazuje się czasem, że inwestorzy piszący o okropnych pracownikach, po których „musieli wszystko poprawiać” okazują się być niezadowoleni z nietypowych rzeczy. Zdarzają się bowiem sytuacje, że ekipa do remontu nie chciała dobudować garażu – który nie był objęty umową ani projektem (co jest wtedy w pełni zrozumiałe). Inną sytuacją może być ta kiedy pracownicy „zeszli z budowy”, ale być może dlatego, że nie mogli się doczekać kolejnej transzy płatności, co oczywiście nie było ich winą.
Czym grozi zatrudnienie słabej ekipy?
Szukając ekipy do wykańczania wnętrz, na przykład do malowania, kładzenia glazury czy wykonywania zabudowy gipsowo-kartonowej, należy wziąć pod uwagą, że wraz z renomą (i dobrą opinią) idzie w paprze trochę wyższa cena. Jest to oczywiście zrozumiałe, gdyż wiąże się także z wysoką jakość robót. Czasami ma się ochotę na wybranie ekipy tańszej, co czasami może prowadzić do słabszej jakości wykonania prac. Twarde cięcie kosztów może spowodować, że poprawkom nie będzie końca, a w dom trzeba będzie zainwestować dużo więcej niż się zakładało. I tak na przykład źle położone płytki będą musiały zostać zerwane – trzeba będzie je położyć na nowo, czasem nawet dokupić same płytki, a na pewno materiały wykończeniowe. Problemem mogą stać się także źle dobrane farby do tynków (które powinno dobierać się do rodzaju pomieszczenia, czy źle przygotowane warstwy podłogowe. Lepiej do tego wszystkiego nie dopłacać i od razu wybrać solidną i zaufaną ekipę, nawet jeśli miałaby być trochę droższa. Dopilnowanie jakości wykonywanych prac leży po stronie inwestora, a głównym narzędziem staje się dobrze sformułowana i precyzyjna umowa.
Ekipa remontowa – jak wybrać tą najlepszą?
Ważne jest, by nie decydować się na „pierwszy lepszy” zespół pracowników. Po wybraniu kilku ekip warto się z nimi skontaktować, spotkać i zadać wykonawcy kilka istotnych pytań. Można je podzielić na trzy kategorie:
- Zaplecze techniczne firmy. Nie musi ona posiadać oczywiście sprzętu ciężkiego czy wysoce wyspecjalizowanego. Jednak ważne jest, by posiadała wszystkie podstawowe sprzęty, które umożliwią jej transport rzeczy o większych gabarytach, a także elementy niezbędne do wszystkich zaplanowanych w domu prac (np. do malowania, nakładania tynków ozdobnych, itd.). Posiadanie takiego zaplecza zapewni sprawne przeprowadzenie remontu, a zarazem stanowi jeden z wyznaczników decydujących o jakości świadczonych przez firmę usług (a także o jej wiarygodności).
- Znajomość technologii. Dom inwestora nie może stać się miejscem na próby i błędy, dlatego zawsze musi on zapytać wykonawcę o znajomość konkretnych materiałów i pracę z nimi. Ich nieznajomość przez ekipę może bowiem zwiększyć koszta i wydłużyć czas remontu. Najlepiej kiedy wykonawca jest w stanie poprzeć swoje słowa opiniami poprzednich pracodawców czy odpowiednimi certyfikatami (z kursów i szkoleń). Znajomość technologii jest szczególnie ważna jeśli prace będą obejmować działania nowoczesne i mało znane, a jest ona mniej istotna kiedy wszystkie działania będą oparte na technologiach tradycyjnych.
- Referencje. Czyli po prostu prośba o kontakt z poprzednimi klientami – zarówno domów już i wykończonych, jak i na budowach aktualnych. Te ostatnie pozwolą na ich odwiedziny i dadzą obraz tego, czego można będzie się spodziewać we własnym domu.
Oczywiście ważne jest także doświadczenie, liczba i kwalifikacje pracowników. Na niekorzyść ekipy mogą świadczyć zastane na innych budowach niezabezpieczone materiały (szczególnie te wrażliwe na czynniki atmosferyczne), ogólny bałagan, czy brak jakiegokolwiek ruchu na placu. Na te wszystkie rzeczy należy zwracać baczną uwagę, by wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie ekipę.
Ustalenia zabezpieczające przeprowadzenie prac
Solidni budowlańcy bardzo często muszą walczyć ze stereotypami jakie powstały z powodu ekip niesłownych. Dlatego też, zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy lubią zabezpieczać swoje interesy umową, która powinna zawierać:
- Dane obu stron, które pozwolą na identyfikację i komunikowanie się. Będzie to nazwa i NIP wykonawcy, ale także jego adres.
- Staranne określenie zakresu prac.
- Określenie wszystkich terminów.
- Opisanie kwestii wynagrodzenia.
Jeśli przedmiot umowy jest dość rozległy, dobrze jest podzielić ją na kilka etapów, co ułatwi monitorowanie postępów (i wskaże ewentualne opóźnienia). Kiedy już w trakcie trwania prac zostanie ustalona inna technologia, zakres działań lub terminy – to wszystkie nowe informacje powinny pojawić się w umowie jako aneks. W ostatnich latach inwestorzy nie wypłacają raczej dużych zaliczek, ale za to ustalają płatność ratalną – za poszczególne etapy robót (z zostawieniem do końcowego odbioru znaczącej kwoty) i jest to jedno z najlepszych rozwiązań, opłacalnych dla obu stron. Oczywiście my zachęcamy do kontaktu z naszą firmą w celu przygotowania dobrej, satysfakcjonującej i kompleksowej oferty.
Dodaj komentarz